Modriny
Kopnutie do nohy stačí na poranenie cievy pod kožou. Poranenie spôsobuje, že krv prúdi do tkaniva a spôsobuje modriny (hematóm). V každodennom živote často hovoríme o „modrine“. Ženy sú náchylnejšie na tvorbu modrín ako muži kvôli ich špeciálnemu tukovému a spojivovému tkanivu. Starší ľudia sú tiež častejšie postihnutí, pretože majú menej ochranného tukového tkaniva pod kožou a ich cievy sú zraniteľnejšie. Riziko tvorby modrín sa zvyšuje aj u ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.
Malé, povrchové modriny sa zvyčajne dajú dobre liečiť. Ochlaďte postihnuté miesto čo najskôr. V dôsledku toho sa poranené cievy stiahnu a do tkaniva uniká menej krvi. Odpočívajte a ak je to možné, zdvihnite postihnutú časť tela, aby sa modrina šírila menej rýchlo. Čím viac krvi prúdi do tkaniva, tým viac opuchne poranené a okolité tkanivo. Pretože tento opuch tlačí na blízke tkanivá, ako sú šľachy a svaly, modrina môže byť bolestivá. Kúru teda môžete aplikovať aj protibolestivou a protizápalovou masťou. Liečivá rastlina arnika je tiež po stáročia známa svojou účinnosťou pri otlakoch.
Modriny u zdravých ľudí sa zvyčajne zahoja do dvoch až troch týždňov. Ak pociťujete silnú alebo pretrvávajúcu bolesť, poraďte sa so svojím lekárom. U lekára by ste si mali nechať ošetriť aj veľmi veľké a rýchlo sa šíriace modriny, pretože existuje podozrenie na poranenie väčších ciev.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby