Svalové kŕče
Kŕče sa najčastejšie vyskytujú v kostrových svaloch – najmä lýtkových, stehenných a chodidle. Tieto svaly najviac využívame v bežnom živote alebo pri športe. Svalový kŕč je, keď sa časť svalu, celý sval alebo skupina svalov nedobrovoľne napne. Ak sa príčina odstráni a nerv sa zotaví, bolesť zvyčajne zmizne sama.
Zvyčajné svalové kŕče sa vyskytujú bez zjavnej príčiny. Problémom s ischiasom môžete predísť, ak sa budete vyhýbať dlhému alebo nesprávnemu sedeniu. Kŕče sa najčastejšie vyskytujú vo svaloch lýtka alebo klenby chodidla. Takýmito svalovými kŕčmi trpí približne tretina populácie. S pribúdajúcim vekom sa svaly skracujú, čo ešte viac zvyšuje riziko kŕčov. Ak trpíte nočnými kŕčmi v nohách, môže byť užitočné pravidelne a niekoľkokrát denne naťahovať lýtkové svaly.
Svalové kŕče sa často vyskytujú aj pri fyzickej práci alebo cvičení. Častou príčinou kŕčov je nedostatok minerálov, ako je horčík alebo vápnik v tele. Takéto nedostatky vznikajú napríklad vtedy, ak sa silno potíte a stratu nekompenzujete dostatočným príjmom tekutín. Ak nie sú nervy dostatočne zásobené minerálmi, prenášajú do svalu nesprávne informácie. Sval na túto dezinformáciu reaguje svalovým kŕčom. Nadmerná konzumácia alkoholu alebo nadmerné namáhanie svalov zvyšuje riziko kŕčov.
Akonáhle príde kŕč, snažte sa postihnutý sval okamžite natiahnuť. Ak vám niekto pomôže, ľahšie natiahnete sval. Riziko kŕčov súvisiacich s cvičením môžete znížiť tým, že pred cvičením budete robiť strečingové cvičenia a prispôsobíte svoju fyzickú aktivitu a tréning svojim schopnostiam. Masáže po cvičení uvoľňujú svaly a znižujú riziko.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby